Domowe sposoby leczenia zatok

 

Domowe sposoby leczenia zatok

Co robiły nasze babcie, kiedy czuły, że zaraz głowa im pęknie z powodu bólu zatok? Jak radziły sobie w czasach przedinternetowych, w dodatku bez pomocy laryngologa? Cierpiały w milczeniu? Nie zawracały sobie głowy takimi drobiazgami? Czy postanawiały wykorzystać dostępne im metody? Jeśli interesują Was domowe sposoby na ból zatok – zapraszamy do lektury.

 

Co to są zatoki?

Co łączy zatoki, woreczek żółciowy i wyrostek robaczkowy? To tego rodzaju miejsca w naszym organizmie, o których istnieniu dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy zaczynamy odczuwać z ich strony różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Zatoki są przestrzeniami wypełnionymi powietrzem. Umiejscowione są w kościach twarzoczaszki. Dla porządku dodajmy, że istnieją trzy rodzaje zatok: czołowe, szczękowe, klinowe oraz komórki sitowe.

Do czego ludziom są potrzebne zatoki?

Choć brzmi to wręcz nieprawdopodobnie – nie wiadomo do czego. Oczywiście jest kilka hipotez tłumaczących ich funkcje: od wspomagania układu oddechowego (oczyszczanie, nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrze), aż po ochronę mózgoczaszki przed urazami (analogia z samochodowymi poduszkami powietrznymi nasuwa się sama).

Dlaczego zatoki… bolą?

Skoro zatoki są wypełnione powietrzem, czyli „niczym”, to dlaczego bolą? Odpowiedź kryje się w ich budowie anatomicznej. Otóż zatoki pokryte są błoną wytwarzającą śluz. Podczas przeziębień lub różnorakich infekcji dochodzi do powstania stanu zapalnego. Następuje obrzęk tkanek, z których zbudowane są zatoki, a błona – ze znanych tylko sobie powodów – zaczyna produkować nadmierne ilości śluzu.

Zaczynamy czuć, że coś jest nie tak, zwłaszcza przy pochylaniu się. Pojawia się katar w hurtowych ilościach (zwraca uwagę charakterystyczna żółta barwa wydzieliny). Do tego ból i uczucie uciskania. Dolegliwości te zlokalizowane są w okolicach nosa, skroni i czoła. Potrafią być niekiedy na tyle uciążliwe, że mogą zupełnie wyłączyć nas z normalnego funkcjonowania. Nie można przecież nie schylać się przez cały dzień – chyba, że pracujemy jako wartownicy przed pałacem Buckingham, to co innego.

straznik-palacu-backingham

Żeby było ciekawiej, zatoki mogą boleć nas na trzy sposoby: jako ostre zapalenie zatok albo, jeśli stan utrzymuje się ponad 12 tygodni – zapalenie zaczyna być określane jest jako przewlekłe. A jeśli zapalenie odwiedza nas co najmniej cztery razy w roku, wtedy możemy nazywać je powracającym. Trzy różne nazwy, ale poziom bólu bardzo podobny.

Czy stan zapalny zatok jest niebezpieczny?

Nie byłoby problemu, gdyby zatoki znajdowały się gdzieś na peryferiach naszego ciała. Niestety, tak się składa, że umiejscowione są w miejscu zupełnie newralgicznym: w okolicach oczu, korzeni zębów i przede wszystkim – mózgu.

Co robić, kiedy zaczynają nas boleć zatoki?

Przede wszystkim – nie załamywać się. Po drugie, włączyć komputer i znaleźć fachową stronę z poradami. Ale skoro czytacie właśnie ten artykuł, to znaczy, że dni (godziny) bólu Waszych zatok są policzone. Z tym, że trzeba uczciwie dodać, że domowe sposoby na ból zatok, o których piszemy poniżej, nie mogą zastąpić wizyty u lekarza, zwłaszcza w sytuacji, gdy stan zapalny utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Domowe metody są w stanie złagodzić nasz ból, ale nic więcej.

bol-zatok

 

Czy i jak można wyleczyć zatoki domowymi sposobami?

Oto kilka sprawdzonych sposobów:

1) Odpoczynek – najprostszy sposób, którego jednak nie wolno lekceważyć. Stan zapalny wiąże się bowiem z osłabieniem organizmu. Odpoczynek w domu nie tylko więc oszczędza nasze siły witalne, które organizm może spożytkować na walkę z infekcją, lecz także chroni nas przed czyhającymi na zewnątrz drobnoustrojami chorobotwórczymi.

2) Kompresy z soli jodowo-bromowej – wystarczy podgrzać sól w naczyniu i zawinąć w szmatkę, a następnie przyłożyć kompres do czoła.

3) Ciepłe (wilgotne) okłady – przyłożenie takiego okładu na twarz sprawi, że przynajmniej na chwilę zapomnimy o bólu.

4) Nawilżanie powietrza – świetny sposób, zwłaszcza wtedy, gdy powietrze w naszych mieszkaniach przypomina powiew znad Sahary (czyli w sezonie grzewczym). Nawilżanie działa zbawiennie na błonę śluzową dróg oddechowych.

Można także spróbować bezpośrednio nawilżyć błonę śluzową za pomocą środków takich jak: https://nazatoki.pl/kategoria-produktu/nawilzanie-nosa/

5) Olejki eteryczne – ten sposób jest wyjątkowo przyjemny, szczególnie jeśli zafundujemy sobie relaksującą kąpiel w aromatycznym towarzystwie olejku eukaliptusowego czy np. sosnowego. Olejki udrożniają drogi oddechowe, przynosząc tym samym ulgę obolałym zatokom.

olejki-eteryczne-na-bol-zatok

6) Herbata z imbirem – świeżo starty imbir dodany do herbaty nie tylko pomoże udrożnić zatkane drogi oddechowe, ale także zadziała rozgrzewająco i relaksująco. A właśnie tego nam trzeba, gdy ból zatok odbiera chęć do życia.

7) Okład z grochu / gorczycy – technika jest w tym przypadku podobna jak przy okładach z soli jodowo-bromowej, z tym że groch należy rozgrzać nie na patelni, ale w piekarniku. Następnie zawinąć go w szmatkę i przyłożyć w bolące miejsca. Podobnie można postąpić z gorczycą.

 

8) Opary cebuli i czosnku – o ile kąpiel z olejkami była czymś niewątpliwie odprężającym, to ta metoda, choć skuteczna, jest zdecydowanie bardziej „drastyczna”. Zasada jest prosta: rozgniatamy czosnek i / lub kroimy cebulę, a następnie wdychamy unoszące się opary.

9) Irygacje (płukanie zatok) – skoro jesteśmy już przy „drastycznych” metodach, musimy wspomnieć o irygacji, czyli płukaniu zatok. Metoda jest niezwykle skuteczna, choć sam jej opis może wydawać się nieprzyjemny. Ale to tylko złudzenie. W skrócie: wkładamy irygator wypełniony wodą morską, destylowaną lub solą fizjologiczną do jednej dziurki nosa – płyn przepływa przez zatoki, oczyszcza je i… wraca drugą dziurką. Na szczęście w praktyce jest to zabieg zupełnie bezbolesny.

Jeśli chcemy naprawdę skutecznie wyczyścić zatoki, warto zastosować produkty najnowszej generacji: https://nazatoki.pl/kategoria-produktu/plukanie-zatok/

10) Inhalacje z pary wodnej – znakomita domowa metoda na ból zatok. Skutecznie pomaga w łatwiejszym oczyszczaniu nosa z wydzieliny, a przy okazji doskonale nawilża drogi oddechowe. Wystarczy nalać wrzącej wody do garnka, narzucić na siebie ręcznik i nachylić się nad parującym naczyniem. Do wody można dodać rumianek, sól lub olejki eteryczne. Te ostatnie wspaniale uprzyjemnią nam zabieg.

 

Podsumowanie

Ból zatok, choć niewątpliwie mało przyjemny, nie musi wyłączać nas z aktywnego życia. Stosując bardzo proste środki, możecie w szybki sposób zapewnić sobie ulgę. Jeśli jednak domowe sposoby leczenia zatok nie pomogą, stan zapalny będzie utrzymywał się dłużej – nie walczcie domową bronią. Udajcie się do lekarza.