Leczenie zatok w ciąży

Leczenie zatok w ciąży

Ciąża to z pewnością nie choroba, jak sądzą niektórzy. Jednak nawet w tym błogosławionym stanie zdarzają się momenty, gdy matka zaczyna drżeć z obawy nie tyle o swoje zdrowie, ale przede wszystkim o zdrowie swojego dziecka. Takimi chwilami niepokoju są bóle głowy spowodowane stanem zapalnym zatok. Czy można leczyć zatoki w ciąży? A jeśli tak, to w jaki sposób?

 

Zagrożenia czyhające na kobiety w ciąży

Z jednej strony ciąża to nie choroba, ale z drugiej – choroby tylko czekają, by zająć się ciężarną. Dzieje się tak, ponieważ organizm kobiety jest wówczas osłabiony. Spada także naturalna odporność. Dlatego też stan zapalny np. zatok, z którym w normalnej sytuacji nie ma większych problemów, u ciężarnych może wymknąć się spod kontroli. W dodatku lista leków, które można stosować w ciąży jest dużo krótsza, niż można by się spodziewać. Jednym słowem, poziom skomplikowania wyraźnie wzrasta.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć (zatoki w ciąży)

Planując ciążę, warto wzmocnić system chroniący nas przed infekcjami: wzbogacić swoją dietę w witaminy i mikroelementy oraz dbać o tak prozaiczne rzeczy jak chociażby zakładanie czapki w ten sposób, by osłaniała ona nasze zatoki.

 

Wiadomo też, przynajmniej w teorii, że najlepiej jest, jeśli przed zajściem w ciążę wykonamy wszystkie badania oraz wykonamy „remont generalny” naszego organizmu. Na przykład zawczasu wyleczymy zatoki, zwłaszcza jeśli wiemy, że stany zapalne tych przestrzeni nie są u nas czymś jedynie incydentalnym. Chodzi o ciągnące się tygodniami zapalenia przewlekłe zatok lub zapalenia nawrotowe.

 

Niestety, ciąża to coś, co czasem lubi pojawić się zupełnie znienacka. Zadziwiająco tak samo, jak zapalenie zatok. Co robić, jeśli goście ci wpadną do nas z wizytą… równocześnie? 😉

 

Zapalenie zatok w ciąży – objawy

Zacznijmy od objawów zapalenia zatok. Część z nich jest mało charakterystyczna. Można je przypisać bez problemu do wielu innych schorzeń:

  • zmęczenie – stan naturalny w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze
  • gorączka – pojawia się także przy normalnych przeziębieniach czy grypie
  • nieświeży oddech – może być spowodowany dolegliwościami żołądkowymi
  • katar – u alergików jest czymś spotykanym na co dzień
  • uczucie zatkanego nosa
  • ból zębów

 

Jeden z objawów pozwala jednak z dużą dozą pewności stwierdzić, że chodzi akurat o stan zapalny zatok. Jest nim odczucie bólu i rozpierania pojawiające się podczas pochylania się. Ale to nie wszystko, co czeka na ciężarną. Zdarza się także ból promieniujący od zatok w różnych kierunkach, który w pierwszej chwili może nas zmylić, co do swego pochodzenia. Do tego dochodzą mało przyjemne niespodzianki w postaci ropy w zatokach czy wydzieliny spływającej do gardła.

 

Dodajmy na koniec klasyczne „uciążliwości ciążowe” typu poranne mdłości czy bóle żylaków, a otrzymamy wizję dni/tygodni czekających nas męczarni.

 

Na szczęście można temu zapobiec.

 

Zapalenie zatok w ciąży – naturalne, domowe sposoby leczenia

Część z nich można nazwać sposobami leczenia zatok, inne – metodami jedynie łagodzenia przykrych objawów. Oto lista rzeczy, którymi możemy powalczyć z zapaleniem zatok, będąc w ciąży:

 

  • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których się znajdujemy – dotyczy szczególnie sezonu grzewczego, kiedy to wilgotność powietrza drastycznie spada, a wietrzenie mieszkania jest utrudnione np. z powodu zalegającego smogu
  • unikanie dymu papierosowego i innych substancji działających drażniąco na drogi oddechowe
  • nawadnianie organizmu – nie tylko pomoże w walce z zapaleniem zatok, lecz także wpłynie dobroczynnie zarówno na kondycję matki, jak i dziecka
  • płukanie nosa wodą morską w aerozolu lub solą fizjologiczną
  • aplikowanie żeli do nosa
  • wykonywanie inhalacji z gorącej wody
  • przykładanie ciepłych, wilgotnych kompresów na twarz, w okolice zatok
  • spożywanie naturalnych antybiotyków: cebuli i czosnku, ale w rozsądnych ilościach
  • picie mleka z miodem – uwaga: skonsultuj się z lekarzem odnośnie spożywania miodu, ponieważ może działać on niekiedy alergizująco

 

Preparaty bezpieczne w ciąży, dostępne bez recepty

Warto wspomnieć o preparatach dostępnych bez recepty. Mogą to być:

 

Broń ostateczna – antybiotykoterapia

A jeśli nic nie pomaga? Na szczęście i na to jest rada, choć trzeba będzie się po nią osobiście udać do lekarza. Dobierze on dla nas antybiotyki, które w możliwie najmniejszym zakresie będą oddziaływały na dziecko, a równocześnie definitywnie odpędzą od nas widmo groźnych powikłań wywołanych przez zapalenie zatok.